Jak zacząć medytować

Znalezione obrazy dla zapytania kisspng-yoga-series

Gdybym miała opisać nasze czasy jednym słowem, byłby to pośpiech. Wszyscy wszędzie gdzieś pędzą. Wszystko musi być na już, natychmiast. Paca, obowiązki, tysiące zajęć dodatkowych, mało czasu na spanie. Po kilku tak wyglądających dniach mam dość, a pomyśleć tylko, że są ludzie, żyjący tak latami. Nasze mózgi są przeciążone, nie potrafimy odpoczywać, cierpimy na przebodźcowanie. Nie potrafimy zostać sam na sam z myślami. Ciagle brakuje nam czasu, więc jak znaleźć go jeszcze na medytację? Słyszałam kiedyś powiedzenie, że jeśli nie masz 5 minut na medytację, powinienieś medytować godzinę dziennie. Chociaż brzmi to conajmniej dziwnie, to jednak te kilka minut na medytację właśnie, znaleźć powinien każdy. 

O tym, że medytowanie zmienia nasz mózg (na dobre), napisane zostało już sporo książek, więc chętnych odsyłam do badań. Tutaj natomiast podzielę się kilkoma poradami jak zacząć medytować, bo wiadomo, że to jest zrobić najtrudniej. 

Zanim przejdę do konkretnych porad, zaznaczę jedną, bardzo ważną rzecz: medytacja działa, kiedy praktykowana jest regularnie. Lepsze efekty daje 10 minut dziennie, każdego dnia niż godzina raz w tygodniu. 

Naszą ulubioną wymówką jest właśnie brak czasu, dlatego na początku, może nie być łatwo, chociażby pamiętać o medytacji. Jednego dnia coś nam wyskoczy, innego zaśpimy itd. Najłatwiej wszystko zaplanować.

STWÓRZ RYTUAŁ:

1. Przyglądnij się swojemu rytmowi dnia i znajdź taki czas (najlepiej ta sama godzina każdego dnia, tak w weekend i w tygodniu), którą wiesz, że w 99% masz zawsze wolną. Że nie wyskoczy Ci spotkanie, że nie zapomnisz. Tutaj polecam minuty po przebudzeniu, przed snem lub w przerwie na lunch. Chodzi o taki moment, który powtarza się każdego dnia. 

2. Ustal miejsce, taki swój kącik, który będzie Ci się kojarzaył właśnie z medytacją i wcale nie musi to być w domu!

3. Ustaw przypomnienie o medytacji i trzymaj się go - tutaj nie ma opcji drzemki :)

WYBIERZ SWOJĄ POZYCJĘ:

Medytować można na siedząco, leząco i nawet w ruchu. Jeśli dopiero zaczynasz, to pamiętaj o tym, że pozycja musi być wygodna i nie, nie musisz siedzieć w pozycji lotosu :) Dla początkujących, nieprzyzwyczajonych do siedzenia nieruchomo np. w siadzie skrzyżnym odpowiednie może być krzesło. Ważne, aby plecy były wyprostowane tak, żeby oddech swobodnie przepływał. Jeśli decydujesz się na siad skrzyżny, wygodniej dla pleców będzie z pośladkami usadzonymi nieco wyżej, np. na kocu. 

Na poniższych ilustracjach kilka podpowiedzi:
Znalezione obrazy dla zapytania meditation pozitions drawings
Podobny obrazjeśli bolą Was kolana w ostatniej pozycji (Vajrasana), pomiędzy nogi i pod pośladki można włożyć wałek lub zrolowany koc. 

WYBIERZ SWÓJ SPOSÓB:

1. Medytacja ze skupieniem się na oddechu. Usiądź wygodnie i wyprostuj się. Zamknij oczy i po prostu zacznij obserwować swój oddech. Nic z nim jeszcze nie rób, po prostu zobacz jaki on jest. Czy oddychasz szybko czy wolno? Czy płytko czy głęboko? Jak Ci się oddycha dzisiaj? W myślach możesz zacząć liczyć ile sekund trwa Twój wdech i wydech. Postaraj się wyrównać oddech, ale tak aby był on komfortowy, w żadnym wypadku nie siłuj się z sobą. Jeśli myśli uciekają od oddechu, zacznij powtarzać wdech kiedy bierzesz wdech i wydech na wydechu. 
Za każdym razem kiedy tracisz skupienie, bez oceniania siebie, po prostu wracaj do obserwacji oddechu. 

2. Medytacja z obserwacją ciała to jedna z moich ulubionych medytacji, którą uwielbiam robić na leżąco (oczywiście można siedzieć). Po przyjęciu wygodnej pozycji zamknij oczy i skup się przez chwilę na oddechu, poczekaj aż się uspokoi. Kiedy będziesz gotowa zacznij kierować swoją uwagę na stopu, poczuj siemię pod stopami, poczuj jak są ułożone i poczuj rozluźnienie, następnie skieruj swoją uwagę na kostki, łydki, kolana. Przeskanuj w ten sposób całe ciało aż do czubka głowy. Rób to powoli, spokojnie oddychając, wyobrażając sobie, że każdy oddech jeszcze mocniej rozluźnia Twoje ciało. Możesz próbować poczuć pulsowanie krwi w ciele albo usłyszeć bicie serca. Kiedy skończyć możesz zostać chwilę w relaksie, tylko oddychając. Zanim zakończysz medytację, zacznij delikatnie pogłębiać oddech i delikatnie zacznij poruszać ciałem, nie wychodź z medytacji gwałtownie. 

3. Medytacja z aplikacją to opcja dla tych, którzy czują się zagubieni i uważają, że bez pomocy się nie obejdzie. Osobiście wypróbowałam aplikację headspace, która rzeczywiście jest bardzo przystępna i dobra dla początkujących. W języku polskim mogę z czystym sumieniem polecić podcast Macieja Wieloboba <MEDYTACJA PODCAST>

Wybierz ten sposób, który podoba Ci się najbardziej, albo wypróbuj wszystkie, żeby zobaczyć co jest najlepsze dla Ciebie. Pamiętaj, że na początku nie jest łatwo, ale już po kilku próbach będzie dużo lepiej, zaczniesz czuć więcej, a wejście w stan relaksu zacznie być wręcz automatyczne. Najważniejsza jest regularność, dlatego medytuj codziennie chociażby 10 minut. 

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...