Najlepszy nauczyciel jogi, czyli jaki?Zastanawialiście się kiedyś jaka jest najważniejsza cecha dobrego nauczyciela jogi? Jeśli tak, to jakie cechy przychodziły Wam do głowy? Czy był to ciepły i przyjazny glos? A może dobry nauczyciel to taki, który zna odpowiedź na każde pytanie? Cóż, oczywiscie, nauczyciel powinien mieć obszerną wiedzęni być przyjaźnie nastawiony, ale tak naprawdę to zestaw innych cech sprawia, że warto brać z niego przykład. 

Cechami, które wyróżniają naprawdę dobrego nauczyciela jogi, są pokora i autentyczność. 

Idąc na zajęcia z jogi oczekujemy, że nauczyciel będzie wiedział lepiej, jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę, że praktyka jogi, to ścieżka, to długi proces i ciągła nauka, nauka nie tylko teorii, ale i nauka samego siebie. Gdybyśmy oczekiwali od nauczycieli, że będą potrafili wykonać każdą asanę, zapewne niewielu by ich zostało. Dlaczego o tym mówię? Ponieważ dobry nauczyciel powienien zdawać sobie z tego sprawę i przyjąć to z pokorą. Nie udawać przed uczniami, że wie wszystko. Powinien być w stanie przyznać, kiedy nie zna odpowiedzi. Nauczyciel, który ma problem z zaakceptowaniem procesu może np. unikać uczenia asan, których sam nie potrafi wykonać, a bądźmy szczerzy, niektórych pozycji możemy nie być w stanie wykonać nigdy, chociażby ze względów anatomicznych. Kiedy dobry nauczyciel nie zna odpowiedzi na pytanie, przyznaje się do tego, obiecuje sprawdzenie, doszkala się, nie wymyśla odpowiedzi, których nie jest pewny. 

Autentyczność, to cecha, na którą osobiście zwracam ogromną uwagę. Bycie joginem nie ogranicza się tylko do maty, ale i tego co poza nią. Można praktykować godzinami, ale jeśli po wyjściu z sali zapominamy czym są yamy i niyamy, jeśli zapominamy czym jest ahimsa, to nie jesteśmy autentyczni. Nie jest też nauczyciel, który poza zajęciami zieje złością, krzywdzi ludzi czy zwierzęta i po prostu czuje się, że nie jest "dobrym człowiekiem", to szkoda tracić na niego czas, choćby nie wiem jak kosmiczne asany wykonywał. Joga to nie tylko strona fizyczna, to cały styl życia. 

Cierpliwość i wyrozumiałość to kolejne ważne cechy dobrego nauczyciela. Każdy człowiek jest inny, każdy uczeń jest w innym momencie swojego życia, swojej praktyki. Ba, każdego dnia możemy po prostu czuć się inaczej i czego innego potrzebować i to właśnie dobry nauczyciel potrafi zrozumieć. To on jest dla uczniów, nie na odwrót. Nie będzie więc wciskał Was na siłę do pozycji kiedy czujecie ból, nie będzie naciskał na wykonanie każdej pozycji, kiedy Wy potrzebujecie zostać w bakasanie, nie będzie próbował doprowadzić Was do perfekcji, bo takowa nie istnieje. 

Dobry nauczyciel będzie otwarty na Wasze uwagi, nie będzie upierał się, że wie lepiej co dla Was najlepsze, 

I na koniec, pamiętajcie, że czasami dobry nauczyciel może po prostu nie być dobry dla Was. Kierujcie się intuicją i tym, jak przy nauczycielu się czujecie. Jeśli stresujecie się przed zajęciami, nie czujecie się komfortowo lub odczuwacie swojego rodzaju presję, to sygnal, że to nie jest odpowiednie miejsce. Dobry nauczyciel to taki, który niekoniecznie będzie miał ciało jak z okładki, zawsze będzie promieniował uśmiechem, ale to po prostu człowiek, który czujecie, że ma Wam coś do przekazania, ma coś czego możecie się od niego nauczyć. 

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...