Twoje pierwsze zajęcia jogi - dla ucznia

Znalezione obrazy dla zapytania yoga class

Chociaż joga dotarła już w niemalże każdy zakątek świata, to każdego dnia, dla kogoś jest to ta pierwsza lekcja. Zwłaszcza teraz, we wrześniu, kiedy po przerwie wakacyjnej szkoły wracają do pełnego trybu pracy. Wielu ludzi pomyśli o jodze chcąc podtrzymać zrelaksowany stan dłużej niż tydzień po urlopie - i mają rację. Joga to świetny pomysł. Chociaż z perspektywy stałych bywalcow "poradnik" ten może się wydać śmieszny, to jednak rozumiem, że pierwsze zajęcia z jogi mogą martwić lub stresować - a nie powinny. Dlatego właśnie przygotowałam kilka porad.

1. Jeśli do pierwszych zajęć z jogi zostało kilka godzin, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, przeczytajcie regulamin zajęć na stronie szkoły. Znajdziecie tam informacje o tym, czy potrzebujecie swojej maty do jogi (w zdecydowanej większości szkół, nie jest ona potrzebna).

2. Poczytajcie trochę o stylu jogi, który będziecie praktykować (jeśli nie zrobiliście tego przed wyborem szkoły).

3. Przygotuj wygodny strój, najlepiej koszulkę, która nie będzie Wam przelatywała nad głową przy każdym skłonie i psie z głową w dół. Spodnie powinny być elastyczne.

4. Pamiętajcie, że jogę ćwiczy się boso, więc buty zostawiamy przed salą.

5. Dobrze, jeśli przed zajęciami uda Wam się wziąć prysznic. Higiena to podstawa.

6. Co najmniej godzinę przed jogą nie jedzcie. Nawet dłużej, kiedy mówimy o większym posiłku.

7.  Kiedy będziesz już na sali, ułóż przy swojej macie to co mają inni (klocek, pasek lub kocyk) - w zależności od stylu jogi, wykorzystuje się różne akcesoria.

8. Ustawcie się na sali bliżej nauczyciela, żeby lepiej widzieć, ale też żeby nauczyciel widział Was. Poinformujcie go, że to są Wasze pierwsze zajęcia. Jeśli macie jakiekolwiek kontuzje, warto o tym wspomnieć przed zajęciami.

9. Nie martwcie się, jeśli nie umiecie wykonać wszystkich asan - joga to proces, a dobry instruktor poradzi jak zmodyfikować asanę.

10. Przygotujcie się, że wiele nazw będzie podawanych w sanskrycie, ale nikt nie każe Wam uczyć się ich na pamięć. To samo przyjdzie, z czasem.

11. Dobrze jest wiedzieć, że kiedy tylko poczujecie się zmęczeni, możecie zatrzymać się, odpocząć - nie ma w tym absolutnie nic złego! Polecam odpoczynek w pozycji dziecka/embrionalnej - balasanie.

Znalezione obrazy dla zapytania balasana

12. Skupcie się na sobie. Środowisko joginów jest przyjazne, ludzie chodzą tam dla siebie, nie żeby oceniać innych, więc nie stresujcie się brakiem wzorzystych legginsów, albo najnowszej maty. Nie o to w jodze chodzi.

13. Pamiętajcie, że w jodze chodzi o ODDECH! Skupcie się na nim, nie zapomnijcie oddychać.

14. Jeśli idziecie z kimś, to proszę, nie rozmawiajcie i nie śmiejcie się na całą salę. Niestety zdarzają się osoby, które bardziej przyszły na plotki niż na zajęcia. Nie ma chyba nic bardziej frustrującego. Podobnie sprawa ma się z podśmiewaniem się podczas relaksacji czy pranayamy - tak wiem, że wiele rzeczy może brzmieć "egzotycznie", ale to kwestia podejścia.

15. Dobrze się bawcie, bo joga nie powinna być źródłem stresu, będzie pięknie.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...